Trauma
-
Jaką traumę skrywa „Reniferek”?
Głównym bohaterem jest Donny Dunn, początkujący komik marzący o sławie. Za dnia pracuje jako barman w londyńskim pubie, a wieczorami występuje na scenie. Jego życie zmienia się, gdy pewnego dnia do pubu przychodzi Marta. Kobieta prosi o herbatę,…
-
Ucieczka, gdy nie ma ucieczki. Czym jest dysocjacja?
„Dysocjacja jest najpotężniejszym środkiem unikania bólu. Pojawia się w sytuacji, kiedy traumie nie można ani zapobiec, ani jej psychicznie przetrwać, ani przed nią uciec. Jeśli ciało nie może się wyrwać, robi to przynajmniej umysł i dusza….
-
Psychologiczne spojrzenie na zjawisko opętania
Temat opętania cały czas wzbudza wiele kontrowersji. Mimo rozwoju psychologii, psychoterapii i psychiatrii, zdarzają się sytuację, że niektóre osoby swoje niepowodzenia i konflikty wewnętrzne przypisują działaniu siły wyższej. Chciałabym przyjrzeć się zjawisku opętania…
-
Wzrost potraumatyczny – pozytywne konsekwencje przepracowanej traumy
Wzrost potraumatyczny to nie jest powrót do stanu funkcjonowania sprzed traumy, jest wyjściem ponad ten stan. Wzrost potraumatyczny to doświadczenie pozytywnych zmian, pojawiających się w wyniku walki z ekstremalnie kryzysowymi wydarzeniami w naszym życiu. Może być to poprawa…
-
Jak pomóc, kiedy bliski odchodzi na skutek samobójstwa?
Świadomość popełnienia samobójstwa przez bliską osobą wywołuje mieszane uczucia. Najczęściej pojawia się poczucie winy. Nie ważne, że bliski nie dawał sygnałów ostrzegawczych o swoim stanie psychicznym. Wiele osób mimo to czuje się odpowiedzialnych za odebranie sobie życia…
-
Żałoba po śmierci na skutek traumatycznych wydarzeń
Śmierć jest nieodłącznym elementem naszego życia. Żałoba najczęściej jest bolesna, ale to naturalna reakcja na stratę bliskiej osoby. Aby wrócić do wewnętrznej równowagi, należy przejść przez jej poszczególne etapy. Dzieje się to w różnym tempie i nigdy nie jest…
-
Czy pandemia koronawirusa może wywołać traumę?
Żyliśmy w rzeczywistości, w której mogliśmy o sobie decydować, planować i spotykać się, z kim chcemy i gdzie chcemy. Nowa sytuacja związana z koronawirusem zburzyła nam porządek świata i przyniosła niepewność. Na ten sam stresor reagujemy bardzo różnie. Niektórzy natychmiast…
-
Zespół stresu pourazowego (PTSD) – objawy
PTSD (zespół stresu pourazowego) jest następstwem traumatycznego wydarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu. Pojawić się może także wskutek informacji o śmierci bliskiej osoby oraz byciu świadkiem traumatycznego zdarzenia. Do takich okoliczności zaliczamy np. wypadek…
-
Czym tak naprawdę jest doświadczenie traumatyczne?
Słowo „trauma” powszechnie używa się do opisania trudnych, codziennych wydarzeń. Niekiedy słyszymy wypowiedzi w stylu „ale miałam traumatyczny dojazd do pracy”, „przechodzę przez traumatyczny rozwód”, „ale to była traumatyczna kłótnia z szefem”. W psychologii i psychiatrii traumą nazywamy uraz psychiczny,…