Terapia traumy
Specjalizuję się w leczeniu Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) i Złożonego Zespołu Pourazowego (c-PTSD). Moim celem jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla osób, które chcą uporać się ze skutkami traumy i zamknąć przeszłość w przeszłości.
Zajmuję się rozpoznawaniem doświadczeń traumatycznych, ich objawów oraz skutków w postaci np. autoagresji, zaburzeń psychosomatycznych, trudności w relacjach i regulacji emocji. Z klientami po traumie pracuję na poziomie emocjonalnym, poznawczym i somatycznym, ponieważ tylko całościowe podejście pozwoli wypracować długofalowe rozwiązania. W swojej pracy wykorzystuję metody terapeutyczne, które są zalecane przez WHO do pracy z osobami z PTSD tj.
- EMDR,
- Przedłużona ekspozycja,
- Przetwarzanie poznawcze,
- Terapia eklektyczna,
- Ekspozycyjna terapia narracyjna,
- Terapia poznawczo-behawioralna.
W terapii traumy wolniej znaczy szybciej. Pracujemy zgodnie z tempem klienta, z szacunkiem do jego historii. Stabilizacja i zbudowanie zasobów są kluczowe w leczeniu PTSD i c-PTSD.
Czym jest trauma?
W psychologii i psychiatrii trauma to to głęboki uraz psychiczny, który jest skutkiem konfrontacji ze zdarzeniem, zagrażającym naszemu życiu lub zdrowiu. Traumą określa się także przemoc seksualną, albo bycie świadkiem traumatycznych wydarzeń. Złożony zespół stresu pourazowego (c-PTSD) odnosi się do zdarzeń powtarzających się i wielokrotnych. Stres, który odczuwamy jest chroniczny i można powiedzieć, że staje się częścią naszego życia. Do traum złożonych zaliczamy m.in.: molestowanie seksualne, przemoc psychiczną i fizyczną, zaniedbanie emocjonalne, przetrzymywanie np. w obozach koncentracyjnych.
Objawy traumy
Objawami traumy i PTSD mogą być poczucie bezradności, zdezorientowanie oraz braku kontroli. Niekiedy człowiek jest chronicznie wyczerpany, ma koszmary senne, a także towarzyszą mu natrętne myśli związane z traumatycznym wydarzeniem. Kolejnym objawem traumy może być niekontrolowane pobudzenia oraz przesadzone reakcje przestrachu. W takich sytuacjach osoba jest nadmiernie czujna i ostrożna. Unikanie ludzi, sytuacji i miejsc przypominających o zdarzeniu uniemożliwia przetworzenie doświadczenia traumatycznego. Z kolei c-PTSD obejmuje jeszcze trudności z radzeniem sobie z emocjami, negatywne przekonania na swój temat oraz problemy z budowaniem i utrzymywaniem bliskich związków.
Dla kogo przeznaczona jest terapia traumy?
Jako psychotraumatolog prowadzę terapię traumy oraz udzielam wsparcia psychologicznego osobom, które doświadczyły:
- wypadków komunikacyjnych, lotniczych,
- przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej,
- zaniedbań emocjonalnych i fizycznych w dzieciństwie,
- poważnej choroby, operacji i inwazyjnych zabiegów medycznych,
- katastrof naturalnych (powódź, pożar, trzęsienie ziemi),
- ataków terrorystycznych i/lub obecności na wojnie,
- napaści, porwania i poważnych obrażeń ciała,
- niespodziewanej śmierci bliskiej osoby,
- doświadczyły straty prenatalnej i okołoporodowej,
- były świadkiem, kiedy inni ludzie doznawali traumy.
Cele terapii traumy
Celem terapii traumy jest poradzenie sobie z przytłaczającymi emocjami i myślami, które są związane z trudnym doświadczeniem. Wspólnie z klientem wypracujemy sposoby odzyskania kontroli nad życiem oraz nauki samoregulacji emocji i regulacji układu nerwowego. Z pewnością regularna praca nad sobą pozwoli zniwelować uciążliwe objawy napięcia i lęku. Spokojnie i z wyczuciem przywrócimy życie na właściwe tory. Trauma zostanie wpisana w narrację życia. Nadamy jej sens, ale pozwolimy, aby została w przeszłości. Niekiedy zmierzenie się z traumą powoduje przewartościowanie dotychczasowego życia. W niektórych przypadkach dojdzie do wzrostu potraumatycznego. Człowiek bardziej doceni, to co ma, stanie się mniej surowy dla siebie oraz będzie więcej czerpał z życia.